Site Rengi

6ce1efc8c8c8791d37607800c5df80e0 21e845fedf5b5791fdb0cd5d99cdd49a 7e618763561dd646c9723311e56572f6 001 002 003
Hakkımızda

Fenox Endüstriyel; Endüstriyel mutfak ekipmanları ve Medikal ürünler İmalat Satış ve Satış sonrası teknik servis hizmeti için kurulmuş olup; bu alanlarda her türlü yeniliğin takipcisi ve müşterilerine her zaman en iyi hizmeti vermeyi ilke edinmiştir. Temel Kalite Hedefimiz; Kalitede öncü olmak ve “Toplam Kalite Sinerjisini ” yönetici ve tüm çalışanları ile birlikte hayata geçirerek, sektörde söz sahibi olmaktır.

Popüler Ürünler
Bugüne Kadar Neler Yaptık?
0
MUTLU MÜŞTERİ
0
ÜRÜN SİPARİŞİ
0
ÜRÜN ÇEŞİDİ
0
YARDIM TALEBİ
0
FİRMA ŞUBESİ
Hayallerinizi Ertelemeyin! Aklınızdaki Tüm Sorular için Lütfen Bize Ulaşın
Bize Ulaşın
İletişim Bilgilerimiz
İçerenköy Mah. Küçükbakkalköy Yolu Cad. No:40/B ATAŞEHİR / İSTANBUL
Endüstriyel Mutfak Malzemeleri Nedir?

Endüstriyel mutfak malzemeleri otel, restoran ve kafe gibi firmaların mutfaklarında kullanılan malzemelerdir. İşletme türüne, menüye ve üretim hacmine göre farklılık gösterebilecek mutfak malzemelerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve satın alınması önerilir.

Ticari mutfakta kullanılan ekipmanların belirlenmesinde en etkili rolü oynayan durum, üretilen menüdür. Müşterilerimize ne tür yemekler sunacağız? Hangi atıştırmalıklar servis edilir? Gibi sorulara açıklayıcı cevaplar verebiliriz:

Alakart bir restoran açmayı düşünürsek, yemek çeşitliliği neredeyse bellidir. Firmanın büyüklüğüne ve müşteri yoğunluğuna göre ızgara satın almalısınız. Sulu yemeklerin tencereler, ana yemeklerin ise kombi fırınlar olmazsa olmazı. Kombi fırını hem buhar hem de ısı ile pişirebileceğiniz için oldukça geniş bir pişirme yüzeyine sahiptir.

Büyük bir mutfağın malzemelerini belirlemede bir diğer önemli faktör de işin türüdür. Bir otel, müşterilerine her türlü yemeği sunduğu için oldukça geniş bir ürün listesine sahiptir. Büfe oteldeki harika ekipmanlardan biri de sıcak tutuculardır. Chafing dish, sıcak tutucu lambalar ve salamander gibi ürünler yaygın olarak kullanılmaktadır. Küçük şirketlerin sadece kendi hammaddeleri vardır. Kendine has ürünleri olanlar bir dönerci, börekçi, kokoreç ve lahmacun üreticileridir. Pizza fırını, pizzacıdaki en önemli ekipmandır.

Yukarıdaki kalemin şirketin büyüklüğüne veya müşteri yoğunluğuna etkisi aşağıdaki gibidir. Gerçek şu ki, bazı endüstriyel mutfak malzemeleri daha basit yollarla elde edilebiliyor. Küçük bir mutfak robotu gerekli sebzeleri doğrayabilir. Ancak saatte 300 kiloya kadar sebze kesmeniz gerekiyorsa Robot Coupe sebze kesici gibi bir ürün almalısınız.

Ticari mutfak işletmeleri için kullanılan malzeme ve menülerin yanı sıra çoğu işletmede bulunması gereken maddeler de bulunmaktadır. Verilebilecek ilk örnek hazırlık cihazından gelebilir. İlk olarak, her işletmenin ürünlerini taze tutmak için endüstriyel bir buzdolabına ihtiyacı vardır. Yine makarna yapımı, et hazırlama ve sebze hazırlama gibi bölümlerde kullanılan aletler de büyük bir ihtiyaçtır.

Mutfak özel bir sanattır. Aşçılar mutfakta sanatsal yetenekler sergilerken, endüstriyel mutfak malzemeleri en büyük yardımcılardır. Bu nedenle, spesifik sektörle ilgili ekipman yeniliklerine her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle son teknoloji donanım ürünlerinde fark yaratmak önemlidir. Mutfakta kullanım alanına göre birçok cihaz çeşidi bulunmaktadır. Soğuk hava deposu için pişirme ve hazırlamanın her aşamasında farklı ekipmanlar gerekmektedir. Bu cihazları ayırt ederken her adımı ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir. Bir mutfak aletleri katalogu, kurulumu yapılacak tesisin menüsüne ve servis türüne uygun olarak zamandan tasarruf etmek ve işi pratik bir şekilde yapmak için tasarlanmıştır. Bu ürünler uygulama alanına göre ayırt edilebilir. Mutfağın montaj aşamasında tezgâh ve davlumbaz üzerinde çalışma başlar.

Hazırlık Aşamalarında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Yoğurma ve yuvarlama makineleri, hamur yapılan endüstriyel mutfaklarda kullanılan başlıca ekipmanlardır. Doğrayıcılar ayrıca yemek pişirirken elinizin altında olması gereken temel araçlardır. Soğan dilimleyiciler ve soyucular, patates dilimleyiciler, sebze kesmek için özel kesme başlıklı ekipmanlar, parçalayıcılar, manüel ve endüstriyel karıştırıcılar, şekillendirme makineleri, kemik kesiciler, dilimleme makineleri, tatlı sıkma ve dökme makineleri mutfaktaki temel aletlerdir. Et, tavuk ve balık gibi ürünler için kıyma makineleri, et dövücüler, et doğrayıcı ve parçalayıcılar en çok tercih edilen ekipmanlar arasındadır. Malyama ve dinlenme dolapları hazırlama aşamasında kullanılan ekipmanlardır.

Pişirme Aşamalarında Kullanılan Endüstriyel Mutfak Aletleri

İlk hazırlıktan sonra fırıncı işe koyulur. Akıllı fırınlar, son zamanlarda pek çok kişinin ilgisini çeken cihazlardan biri. Pişirme alanı için menü içeriğine göre yerleştirilen ekipmanların düzenlenmesinin kullanım alanına uygulanması beklenmektedir. Yemek pişirmek için ocaklar, fırınlar, tavalar, tencere ve ızgaralar, tost makineleri, ortamdaki enerjinin modeline ve türüne bağlı olarak elektrik veya gaz için yapılandırılır. Fırın, mutfağın en işlevsel parçasıdır. Self servis fırınlar, gazlı veya elektrikli fırınlar en iyi mutfak gereçleridir. Tavuk çevirme ve ızgara makineleri de yemek pişirmede en popüler ürünlerden biridir.

Servis aşamasında kullanılan endüstriyel mutfak aletleri

Servise hazır aşamasında kullanılan mutfak ekipmanları da vazgeçilmezdir. Yerden ısıtmalı ve yiyecek saklama fonksiyonlu benmari kazanı, salata teşhiri için salata kâsesi, peçeteler, hazır soslar, çatallar, bıçaklar, kaşıklar ve bardaklar için self-servis tezgâhı endüstriyel mutfak aletleri ile iyi bir şekilde donatılmıştır. İçecek hizmetleri için ayrı bir ekipman istasyonu kurulur. Bu terminalde alkolsüz içecekler, kahve makineleri, meyve sıkacakları, ayran makineleri, bar ekipmanları, karıştırma kazanları için depolama tankları bulunmaktadır. Pasta kafelerde ürünleri sergilemek için pasta dolapları, özel şömineler, ocaklar, ekmek kesme makineleri, çikolata şelaleleri ve eritme makineleri bulunmaktadır. Taşıma arabaları ve tepsiler de bu aşamanın olmazsa olmaz ürünleridir.

Servis Sonrası Kullanılan Endüstriyel Mutfak Aletleri

Bulaşık makineleri, bulaşık kurutma makineleri, buzdolapları, paslanmaz çelik dolaplar, malzemeleri saklamak için tasarlanmış mutfak dolapları, doğrudan pişirme sırasında değil, pişirmeden önce ve sonra kullanılan yardımcı cihazlardır. Ana ürünlere ek olarak, yan ürünler de mutfak aletleri olabilir. Tencere, çırpıcı, sıyırıcı, tava, süzgeç ve filtreler ise ekstra mutfak gereçleri gibi endüstriyel boyuttaki ürünler sayılabilir.

Endüstriyel Mutfak İle Normal Mutfak Arasında Ne Fark Vardır?

Konvansiyonel ve endüstriyel mutfaklar arasındaki farklara bakacak olursak, bu farklılıklar sadece mutfak için üretim ekipmanlarının boyutuyla değil, aynı zamanda doğrudan uygulama alanı ve ekipmanların oranıyla da ilgilidir. Endüstriyel bulaşık makineleri, endüstriyel kurutucular veya endüstriyel mutfak tezgahları gibi çok çeşitli isimler de dahil olmak üzere endüstriyel mutfaktaki tüm ekipmanları gelin ve keşfedin. Ayrıca bu ürünlere olan talebin her geçen gün artmasıyla endüstriyel mutfak aletlerine olan talebin de arttığı bilinmektedir. Aynı zamanda endüstriyel yedek parça temini de oldukça önemlidir. Arıza durumunda bu parçalar, çalışmayı kesintiye uğratmayacak şekilde onarım için kullanılacaktır.

Endüstriyel indüksiyon ocaklarına yönelik ürünlerin ailelerde kullanılan küçük, basit ocaklardan çok farklı olduğu iyi bilinmektedir. Üstelik bu ocaklar ile aynı anda birçok farklı yemek hazırlayabilirsiniz. Ticari mutfaklar, çok sayıda insana yemek servisi yapması gereken işletmeler arasında popülerdir.

Endüstriyel mutfaklar da kategorilerine göre farklı bölgelere ayrılmaktadır. Günümüzde insanlar günde ortalama 3 öğün yemek yiyor. Ancak Endüstriyel Mutfak aynı anda yemek yiyen yüzlerce kişiyi ağırlayabilmektedir. Bu mutfaklarda kullanılan çeşit ve aksesuarlar ile yemek pişirme ve servis işlemleri istenildiği gibi yapılabilmektedir.

Endüstriyel Aksesuarlar ve Mutfak Gereçleri

Endüstriyel mutfak aksesuarları ve bu aksesuarların tamirinde kullanılan endüstriyel bileşenler paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu şekilde daha profesyonel ve dayanıklı hale gelirler. Herhangi bir mutfağın boyutu ve şekli için tasarlanabilirler, ancak ticari cihazlar çeşitlilik ve boyut olarak çok fazla yer kapladığından, sığacak kadar çok alana ihtiyaç duyarlar. Pişirme ve yemek hazırlama alanları birbirinden ayrılmalıdır. Pişirme alanı üç bölüme ayrılmıştır: fırın, ocak ve ızgara. Temizlik için yemeğin hazırlandığı ve pişirildiği yerden başka bir yer ayarlanması tavsiye edilir. Soğuk yiyecekleri saklamak için soğutucu veya buzdolapları gibi soğutma ekipmanlarının satın alınması tavsiye edilir.

Kullanılan tüm ekipman ve malzemeler, kaliteleri ve işlevsellikleri için çok önemlidir. Aşçılık sektörünün beklentileri temelde nettir: mutfak personeli, müşterilere temiz, sağlıklı ve kaliteli yemek sunarken aynı zamanda kendilerini rahat hissetmeli ve huzur içinde çalışmalıdır.

Endüstriyel Mutfakların Kullanıldığı Alanlar

Ticari mutfak alanları genellikle oteller, kafeler ve restoranlar gibi kamuya açık çalışma ortamlarıdır. Ayrıca toplu gıda firmaları da bu yemekleri tercih etmektedir. Başka bir deyişle, çok işlevli büyük mutfak ürünlerinin kullanımına olanak sağlayan mekânlar, birçok insanı kendine çeken tesis ve organizasyonlardır.

Endüstriyel mutfakların avantajları nelerdir?

Aşçıya büyük kolaylık sağlıyor ve bu onun en büyük avantajlarından biri; bununla beraber işini ustaca yapmasına da olanak sağlıyor. Sınırlı bir sürede çeşitli yemekler yetiştirmek için endüstriyel mutfak ürünleri kullanmak gerekiyor. Temizlik ürünleri, geleneksel mutfak ürünlerinden daha basit ve daha az çeşitlidir. Bu büyük ürünler ve söz konusu temizleyicilerin üretimi temizliğe büyük katkı sağlamaktadır. Bu anlamda yapılan endüstriyel mutfak ürünleri de işinizi kolaylaştırmaktadır. Metal ürünler yaygın olarak kullanıldığından ve üretimde aşırı kullanımla üretildiğinden, bileşenlerin ve malzemelerin deformasyon olasılığı azdır. Dayanıklılık bu mutfakların ana özelliğidir.

Endüstriyel bir mutfağın avantajları:

Hız: Kullanan aşçılar için büyük kolaylık sağlar ve en büyük avantajlarından biri de işlerini çabuk bitirmesidir. Şimdiki çağda beklemek istemiyoruz, her şeyin bir an önce yapılmasını istiyoruz. Siparişlerin hızlı bir şekilde yetiştirilebilmesi için endüstriyel mutfak malzemeleri şarttır.

Hijyen: Temizliği sıradan mutfak ürünlerine göre daha kolaydır, büyük boy ve temizlemesi kolay ürün de hijyene büyük katkı sağlar. Ayrıca endüstriyel indüksiyon ocakları için ürünler kolay temizlik için üretilmektedir.

Dayanıklılık: Metallerin yaygın olarak kullanıldığı ve inşaat sırasında aşırı kullanım dikkate alınarak imal edildiği genel ürünler olduğu için kolay deforme olmayan malzemelerdir.

Kapasite: Buraya kadar bahsettiğimiz gibi endüstriyel mutfak ürünlerinin belki de en önemli özelliği budur.

Endüstriyel bir mutfak nasıl tasarlanır?

Geniş bir kitleye hitap eden en büyük şirketler şüphesiz otellerdir. Endüstriyel mutfaklar da en çok kullanıldığı yerlerdir. Bu, müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için çaba gösterilen çok stresli bir alandır. Mutfak bu alanda ana hizmet yeridir. Her ülkeden farklı ziyaretçiler aldıkları için müşterileri ancak tutarlı ve kaliteli hizmet sundukları ölçüde memnun edebilirler. Bu nedenle otelde üretilen yemeklerin yanı sıra otel mutfağının da bu yoğunluğu barındırması gerekmektedir. Bu projelerin, otelcilik sektörünün beklentileri ve hacmi doğrultusunda, mutfakta müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkaran ve çok çeşitli çözümler sunan bir yaklaşımla yürütülmesi gerekmektedir.

Bazı endüstriyel mutfak malzemelerini sıralayacak olursak;

Buharlı ocaklar

Bu, yemekleri 3 farklı basınçta pişirmek için kullanılabilir.

 Mikrodalga fırın

Mikrodalgalar yemek pişirmek için uygun değildir. Çoğunlukla yiyecekleri ısıtmak için kullanılır.

Basınçlı kızartma

Bu ekipman, yiyeceklerin daha hızlı ve nem kaybı olmadan pişmesi nedeniyle kızartma işleminde kullanılır.

Tazeleme ve ısıtma fırınları

Bu fırınlar, mikrodalga fırından daha büyük olan önceden pişirilmiş yiyecekleri ısıtmak için kullanılır.

Kombine fırın

Bu fırınlar hem yemek pişirmek hem de ısıtmak için kullanılabilir. Geleneksel mikrodalga fırınlar mevcut olduğundan pişirme işlemi çok daha kısadır.

 Pizza fırını

Gazlı, kömürlü veya elektrikli olabilen birçok pizza fırını türü vardır. Fırında bulunan taş sayesinde pizza bozulmadan istenilen sıcaklıkta pişirilir.

 Entrafj fırını

Hem pişirme hem de kızartma özelliklerine sahip fırınlardır.

Endüstriyel mutfak aletlerini kullanırken uyulması gereken kurallar

  • Cihazın el kitabını (kullanım kılavuzu) mutlaka okunmalı,
  • Ekipman temiz tutulmalı,
  • Ekipmanı kullanan personel eğitimli olmalı,
  • Cihaz sadece amacına uygun olarak kullanılmalı,
  • Ekipman garantisinin kapsamı ve süresi bilinmeli,
  • Mutfak personeli, cihazla ilgili küçük sorunları çözebilecek yetkinliğe sahip olmalıdır,
  • Cihaz çalışmıyorsa önce güç bağlantısını kontrol etmek gerekir,
  • Çalışmayan ekipmana herhangi bir müdahale yapılmadan önce güç kaynağı kapatılmalıdır,
  • Ekipman bakım ve onarımı yetkili servisler tarafından yapılmalıdır,
  • Ekipman, elektrik ve gaz kaçağına karşı sürekli olarak kontrol edilmelidir.

 

steroid satın al / steroid sipariş / orjinal steroid / anabolik steroid satın al / steroid satışı / steroid fiyat / steroid fiyatları / steroid al